1 listopada 1982 r. Pierwsze przedstawienie Teatru Domowego
W stanie wojennym wielu artystów, nie zgadzając się z rządami wojskowych i protestując przeciw zdelegalizowaniu Solidarności, rozpoczęło działalność poza oficjalnym obiegiem. Organizowano wystawy w kościołach i występy w prywatnych mieszkaniach.
Aktorzy Teatru Powszechnego Ewa Dałkowska, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski i Tomasz Miernowski (producent filmowy) założyli Teatr Domowy. Rozpoczął działalność w prywatnym mieszkaniu aktorki Ewy Dałkowskiej. Sceną było mieszkanie na ósmym piętrze w bloku na Ursynowie. Widzowie przychodzili na spektakl udając gości prywatnego spotkania - była kawa, na stole stał poczęstunek. Oświetlenie zapewniały lampki a widzowie siedzieli, gdzie było miejsce: na krzesłach, na podłodze, na kanapie. Ze względów bezpieczeństwa spektakli nie filmowano i nie fotografowano.
Pierwszym przedstawieniem było "Przywracanie porządku" - sztuka w reżyserii Elżbiety Bukowińskiej, zrealizowana na podstawie widowiska poetyckiego "Wszystkie spektakle zarezerwowane" zdjętego ze sceny w Teatrze Powszechnym. Wykorzystano w niej teksty Stanisława Barańczaka, Wiktora Woroszylskiego, Anny Kamieńskiej, Ernesta Brylla, Piotra Matywieckiego oraz autorów anonimowych; z piosenkami: Jacka Kaczmarskiego i Jana Krzysztofa Kelusa. W przedstawieniu wystąpili Ewa Dałkowska, Emilian Kamiński, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski. Spektakl obejrzało 40 widzów, w sumie odbył się ok. 100 razy i zgromadził ok. 5 tysięcy widzów.
W Teatrze Domowym pokazano także m.in. "Degrengoladę" Pavela Kohouta, "Largo Desolato" Vaclava Havla, "Brata naszego Boga" na podstawie sztuki Karola Wojtyły i "Hajże na Soplicę", wg "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Z teatrem współpracowali m.in. Piotr Machalica, Andrzej S. Jagodziński, Jerzy Zelnik, Krzysztof Popowicz, Zygmunt Sierakowski, Włodzimierz Nahorny, Kazimierz Wysota, Joanna Ładyńska, Magda Kuta, Daria Trafankowska.
Teatr Domowy dawał przedstawienia także poza Warszawą, we Wrocławiu, gdzie podczas przedstawienia wkroczyli funkcjonariusze SB i zatrzymali wszystkich obecnych - 127 osób, w tym właściciela domu. Następnego dnia wszystkich zwolniono.
W 1985 Teatr Domowy otrzymał Nagrodę Kulturalną "Solidarności"
AS