1 marca 1931 r. Profesor Tadeusz Banachiewicz przedstawił obliczenia orbity Plutona
Planeta Pluton została odkryta w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha (w 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety).
Orbitę planety, wykorzystując pierwsze obserwacje, obliczył prof. Tadeusz Banachiewicz (od 1919 r. dyrektor krakowskiego obserwatorium astronomicznego).
Nie było to łatwe, bowiem okres pełnego obiegu Plutona wokół Słońca wynosi 247 lat 270 dni 13 godzin. W parę miesięcy po odkryciu, astronomowie dysponowali zaledwie kilkoma punktami, przez które przechodziła orbita.
W swoich obliczeniach Banachiewicz wykorzystał krakowiany - rozwijany przez siebie od 1925 roku rodzaj rachunku macierzowego, stosowany w geodezji oraz mechanice nieba, znacznie przyspieszający obliczenia przy użyciu stosowanych wówczas ręcznych arytmometrów.
Imię Banachiewicza nadano planetoidzie oraz kraterowi na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.
Tadeusz Banachiewicz był pionierem polskiej radioastronomii. Założył czasopismo Acta Astronomica i był jego redaktorem naczelnym aż do śmierci.
W latach 1932-1938 był wiceprezydentem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
Po śmierci, w 1954 roku, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Już w listopadzie 1955 roku - dzięki zabiegom swojego ucznia, również wybitnego astronoma, Kazimierza Kordylewskiego, bez zgody władz, ale w uzgodnieniu z ojcami paulinami, trumna została przeniesiona do Krypty Zasłużonych na krakowskiej Skałce.
AS