10 maja 1987 r. Wojciech Jaruzelski ogłosił plan redukcji zbrojeń w Europie Środkowej
W Warszawie, podczas II Kongresu PRON (8-10 maja), Wojciech Jaruzelski przedstawił projekt ograniczenia wyścigu zbrojeń i budowy zaufania w stosunkach międzynarodowych.
Tzw. "Plan Jaruzelskiego" obejmował cztery elementy: ograniczenie operacyjnej i taktycznej broni jądrowej; ograniczenie broni konwencjonalnej, w tym: broni o największej sile rażenia; broni o największej precyzji rażenia; broni służącej do operacji zaczepnych; zmianę doktryn militarnych na doktryny o charakterze obronnym; poszukiwanie nowych środków bezpieczeństwa i budowy zaufania.
Koncepcja obejmowała także powołanie systemu inspekcji i kontroli przestrzegania ewentualnych postanowień, w tym udzielanie informacji i prowadzenie obserwacji. Państwa Europy Środkowej zaangażowane w rozbrojenie miały uzyskać gwarancje bezpieczeństwa od mocarstw nuklearnych.
"Plan Jaruzelskiego" odnosił się do dziewięciu państw: Polski, NRD, CSRS i Węgier z jednej strony, a RFN, krajów Beneluxu i Danii z drugiej strony "żelaznej kurtyny". Skierowany był do mocarstw utrzymujących swoje wojska na tych terytoriach. Nie proponował konkretnych rozwiązań lecz tworzył podstawy do dialogu na temat rozbrojenia. Propozycja ta była w sprzeczności z koncepcją wysuwaną przez innych przywódców obozu socjalistycznego, którzy strefę wolną od broni ofensywnej ograniczali do szerokiego przygranicznego pasa.
Szczegóły propozycji zostały sformułowane w Memorandum rządu PRL w sprawie zmniejszenia zbrojeń i zwiększania zaufania w Europie Środkowej z 17 lipca 1987 roku.
AS