12 października 1938 r. Założono Stalową Wolę
Zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939 miasto Stalowa Wola było jedną ze sztandarowych inwestycji flagowego przedsięwzięcia przemysłowego II Rzeczpospolitej.
5 lutego 1937 roku ówczesny wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu przedstawił plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, który był największym przedsięwzięciem przemysłowym II Rzeczpospolitej.
Jednym z punktów planu budowy COP były umiejscowione we wsi Pława zbrojeniowe Zakłady Południowe. 12 października 1938 roku założone zostały osiedla przyfabryczne, które nazwano Stalowa Wola. Nazwa miejscowości pochodziła od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych generała Tadeusza Kasprzyckiego, który o COP-ie mówił, że jest to "stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność".
Tworzenie osiedla rozpoczęło się od wzniesienia sześciu skanalizowanych i wyposażonych w dostęp do bieżącej wody baraków mieszkalnych. W jednym z nich ulokowano stołówkę. Planowano, że w osiedlu zamieszka początkowo 20 tysięcy lokatorów, a perspektywicznie nawet 50 tysięcy.
Uruchomiono także elektrownię, otwarto Prywatną Szkołę Dokształcającą Zawodową i Prywatne Trzyletnie Gimnazjum Mechaniczne. Planowano również otworzyć szpital i zbudować port na Sanie. Rozbudowę miasta i zakładów przerwał wybuch wojny.