14 czerwca 1980 r. Towarzystwo Kursów Naukowych ogłasza list otwarty do nauczycieli
Jednym z celów działalności niezależnego Towarzystwa Kursów Naukowych, oprócz działalności wykładowej i wydawniczej, było opracowywanie analiz i upublicznianie ich wyników.
W czerwcu 1980 r. ogłoszono List Otwarty Towarzystwa Kursów Naukowych do Nauczycieli i Wychowawców. Sygnatariusze listu - Władysław Bartoszewski, Władysław Bieńkowski, Marian Brandys, Stanisław Hartman, Władysław Kunicki-Goldfinger, Marian Małowist, Tadeusz Mazowiecki, Jan Józef Szczepański i Jacek Woźniakowski - apelowali do środowiska pedagogów, by dostrzegło, iż nauczyciel w polskiej szkole jest obiektem manipulacji władz oświatowych.
"Nie przestaliśmy być narodem, który chce oddychać i żyć w wolności. Ale by wychowanie spełniało swoją rolę drogi do wolności i prawdy - trzeba by każdy nauczyciel i wychowawca postępował jak człowiek wewnętrznie wolny. By czuł i rozumiał, że w jego powołaniu i zawodzie - instancją najwyższą jest nie urzędnik administracji oświatowej, lecz własne sumienie; że za stan systemu edukacyjnego i wychowania ponosimy wszyscy odpowiedzialność nie przed rządzącymi, lecz przed narodem" - głosił list TKN.
Zwrócono uwagę na to, że doraźny interes polityków czyni "ze szkoły instrument indoktrynacji, a nade wszystko - wychowania w uległości". Że działania władz oświatowych, poprzez system kształcenia nauczycieli i biurokratycznych wymagań doprowadzają do sytuacji, gdy młode pokolenie pedagogów pozbawione jest inicjatywy i uczone posłuszeństwa władzy.
Poprzez celową pauperyzację zawodu nauczycielskiego redukowano wówczas poczucie powołania i etyki zawodowej. Przerost administracyjnych obciążeń w szkolnictwie i rozrost systemu kontroli prowadził do zastraszania i zakłamania w stosunkach międzyludzkich w szkołach.
"List otwarty do nauczycieli i wychowawców" został wydany w lipcu 1980 przez Zakłady Graficzne NOWA i kolportowany kanałami wydawnictw niezależnych.
AS