14 grudnia 1919 r. Pierwszy Zjazd Przemysłowców Polskich
Pod przewodnictwem dyrektora Stanisława Natansona, odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli polskich organizacji gospodarczych. Zdecydowano o utworzeniu Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, którego członkami założycielami było 29 zrzeszeń.
W komunikacie skierowanym do prasy napisano m.in.: "Wskutek niezmiernie trudnej w obecnej przełomowej dobie sytuacji gospodarczej naszego kraju, która w przemożny sposób zaważyć może na losach państwa i narodu, staje się zupełnie oczywistą nieodzowna konieczność możliwie szybkiego zjednoczenia sił, uzgodnienia opinii, zespolenia prac, dążności i zamierzeń poszczególnych organizacji społeczno-gospodarczych istniejących w rozmaitych dzielnicach państwa. Jest to niewątpliwie jeden z najpierwszych i najistotniejszych warunków niezbędnych do opracowania i wprowadzenia w czyn programu gospodarczego, opartego na racjonalnych podstawach (...)".
Związek zwany był potocznie Lewiatanem. Skąd wzięła się ta nazwa, wyjaśnia w swoich wspomnieniach inicjator zjazdu Andrzej Wierzbicki: "'Robotnik' powitał nową organizację jako biblijnego Lewiatana, który się wyłonił z odmętów morskich. A ponieważ namyślaliśmy się właśnie nad adresem telegraficznym nowej instytucji, chętnie adoptowaliśmy tę nazwę. I tak z przekory losu narodził się Lewiatan, którego ojcem chrzestnym, nadającym mu to imię, stał się organ PPS".
Lewiatan stał się najbardziej wpływową w II RP organizacją gospodarczą, reprezentującą interesy wielkiego kapitału. Zabiegał o zmniejszenie podatków, pomoc państwa dla przemysłu i ograniczenie przywilejów socjalnych pracowników.
AS