14 grudnia 1948 r. Został założony klub Górnik Zabrze
Zmiany organizacyjne w polskim sporcie przeprowadzane na wzór radziecki doprowadziły do likwidacji małych, lokalnych, klubów sportowych. W ich miejsce miały powstać duże kluby związane organizacyjnie z gałęziami gospodarki, fabrykami czy instytucjami państwowymi (wojsko, milicja). Tak stało się też i na Śląsku. Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu Centralnych Związków Zawodowych Górników doprowadził do połączenia działających w Zabrzu klubów Górniczych: KS "Zjednoczenie", KS "Concordia", KS "Pogoń" i KS "Skra". Nowy klub otrzymał nazwę Górniczy Zakładowy Klub Sportowy "Górnik".
Jego patronem były kopalnie Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Pierwszym prezesem klubu został Filip Sieroń - działacz Komunistycznej Partii Górnego Śląska a później PPR i PZPR. Klub posiadał 12 sekcji sportowych, z których najbardziej znana była sekcja piłki nożnej.
Piłkarze z Zabrza pierwszy mecz rozegrali na początku 1949 roku przeciwko rezerwom Pogoni Zabrze. W historii klubu jako pierwszy oficjalny mecz odnotowano spotkanie towarzyskie z Szombierkami - 27 lutego 1949 zabrzanie przegrali u siebie 1:2 (1:1). W pierwszym meczu międzynarodowym grali z drużyną występującą pod szyldem Armii Radzieckiej (grali w niej żołnierze sowieccy stacjonujący na Górnym Śląsku) - przegrali 2:4 (1:2).
Debiut w najwyższej piłkarskiej lidze przypadł 18 marca 1956 - Górnik Zabrze wygrał wtedy z Ruchem Chorzów 3:1. Od tego czasu Górnik Zabrze 14 razy zdobywał mistrzostwo Polski, 6-krotnie Puchar Polski.
W latach 1963-1967 Górnik ustanowił rekord ligi polskiej - pięć razy z rzędu zdobywał mistrzostwa Polski. W drużynie grali wówczas znakomici piłkarze: Hubert Kostka, Ernest Pol, Zygfryd Szołtysik, Stanisław Oślizło, Erwin Wilczek czy Roman Lentner. Później do pierwszej drużyny dołączyli Jerzy Gorgoń, Włodzimierz Lubański (w Górniku od 1962 roku), Andrzej Szarmach.
Na przełomie lat 60/70 -tych Górnik był polską drużyną "eksportową" - jego zmaganiom na arenie międzynarodowej kibicowała cała Polska.
W sezonie 1969/70 Górnik Zabrze awansował do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Mecze półfinałowe z drużyną AS Roma przeszły do historii polskiej piłki nożnej: po dwóch spotkaniach wynik był nierozstrzygnięty i o awansie decydował trzeci mecz, w którym padł remis. O zwycięstwie polskiego zespołu zdecydował... rzut monetą.
W finale Górnik Zabrze zagrał na stadionie we Wiedniu z Manchesterem City. Mecz przegrał 1:2 a jedyną bramkę strzelił Stanisław Oslizło.
AS