15 listopada 1986. Bojkot Rady Konsultacyjnej

Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej nie wydeleguje swojego przedstawiciela do Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa - tak zdecydowali członkowie KIK podczas zebrania klubowego.

Utworzenie Rady Konsultacyjnej zapowiedział na zjeździe PZPR Wojciech Jaruzelski. Mieli się w niej znaleźć przedstawiciele różnych środowisk. Zakładano, że RK stanie się "ciałem doradczym" przywódcy PRL, sprawiając wrażenie, że po stanie wojennym odbywa się dialog ze społeczeństwem.

Za wejściem do Rady opowiedział się prymas Józef Glemp i prezes KIK-u Andrzej Święcicki: "Nigdy nie odmawiałem rozmów na niższym szczeblu, nie widzę powodów odmówienia na wyższym szczeblu" - argumentował.

Zaproszenie do RK odrzuciło środowisko "Tygodnika Powszechnego". Kwestie obecności przedstawiciela klubu w radzie rozstrzygnięto podczas walnego Zebrania KIK. Przyjęto wniosek Zarządu (Za - 141 głosów, przeciw - 14, wstrzymało się - 6) o treści: "Uważamy, że w obecnej sytuacji brak wystarczających przesłanek pozwalających na delegowanie czy upoważnienie do udziału w Radzie Konsultacyjnej naszych przedstawicieli. Klub wypowiadał się i wypowiada nadal za budową autentycznego porozumienia narodowego, uwzględniającą szerokie odczucia społeczne".

Reklama

Dotychczasowy prezes KiK Andrzej Święcicki podał się do dymisji. Rada Konsultacyjna przy przewodniczącym Rady Państwa została powołana 6 grudnia i nie odegrała znaczącej roli politycznej.

AS

Na podstawie: Andrzej Friszke, "Oaza na Kopernika", Warszawa 1997

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojciech Jaruzelski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy