15 października 1944 r. Ukazał się pierwszy numer "Życia Warszawy"
Dziennik „Życie Warszawy” powstał z inicjatywy aktywistów Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej, na Pradze, która była po Powstaniu Warszawskim mniej zniszczona. Redakcja mieściła się przy ulicy Wileńskiej 2/4 w gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Pierwszy numer, z datą 15 października liczył cztery strony, jego nakład wynosił 1500 egzemplarzy.
W artykule wstępnym pisano "Mamy wielkie ambicje. Pragniemy, by gazeta nasza była wiernym odbiciem życia codziennego, i w miarę możności i umiejętności wskazywać będziemy, jakim to życie być powinno. Służymy dobru społeczeństwa, wśród którego żyjemy. Wszystko i wszystkich, co dobru temu służą, będziemy popierać; przeciwko wszystkim, którzy dobru naszego społeczeństwa szkodzić będą - będziemy występować".
Deklarowano, że "Życie Warszawy nie jest ani pismem oficjalnym, ani też nie reprezentuje niczyich interesów prywatnych. Stoi na usługach całego społeczeństwa bez wyjątku i różnicy, i pragnie, by każdy członek tego społeczeństwa mógł: bezpiecznie żyć, swobodnie pracować i rozwijać się wszechstronnie, by umiał swój osobisty interes podporządkować dobrowolnie interesowi zbiorowemu, dobru całego społeczeństwa, dobru całego społeczeństwa. Na to będziemy wskazywać, to będziemy podkreślać w całej naszej codziennej pracy dziennikarskiej".
"Wierzymy, że popierać nas będą wszyscy ludzie dobrej woli. To poparcie wystarczy nam innego nie potrzebujemy." - przekonywali dziennikarze pisma. Wydawcą pisma była Spółdzielnia Dziennikarska a pierwszym redaktorem naczelnym Bohdan Skąpski. W redakcji pracowali ponadto Zygmunt Broniarek, Janina Piotrowska i Antoni Pisarski.
"Życie Warszawy" drukowano przy ul. Grochowskiej, gdy skończył się papier kolejne numery drukowano na papierze pakowym z fabryki Wedla. Pismo kolportowane było na ulicach przez gazeciarzy.
Przez lata PRL-u "Życie Warszawy", obok "Trybuny Ludu", należało do najbardziej opiniotwórczych dzienników. Od grudnia 2011 "Życie Warszawy" ukazywało się jako warszawski dodatek do dziennika "Rzeczpospolita", a obecnie pismo istnieje tylko w formie portalu internetowego.
AS