15 września 1935 r. Pierwszy transatlantycki rejs "Piłsudskiego"
"Welcome Pilsudski" – transparent takiej treści powitał polski transatlantyk w nowojorskim porcie.
Zbudowany we włoskiej stoczni Monfalcone w Trieście i zwodowany 19 grudnia 1934 roku, M/S "Piłsudski" miał być dumą floty pasażerskiej II Rzeczpospolitej i ambasadorem polskiej kultury. Z tego powodu nad wystrojem statku czuwała Podkomisja Artystyczna. Polscy artyści zaprojektowali całe pomieszczenia, między innymi salony czy hale, ale także zastawę stołową, popielniczki i karty dań.
M/S "Piłsudski" wyruszył z portu w Gdyni w pierwszą transatlantycką podróż 15 września 1935 roku. Kapitanem statku pasażerskiego był Mamert Stankiewicz.
W porcie w Nowym Jorku polski transatlantyk został powitany przez samoloty, które ciągnęły wstęgą z napisem "Welcome Pilsudski". Z samolotów zrzucano również kwiaty. Przybycie M/S "Piłsudski" do Stanów Zjednoczonych było sporym wydarzeniem dla Amerykanów, którzy obserwowali statek z nabrzeża, ale też z płynących obok transatlantyku pasażerskiego statków rzecznych.
MS "Piłsudski" pływał na trasie Gdynia - Nowy Jork - Halifax - Gdynia. Trudne warunki na północnym Atlantyku wykazały liczne braki statku, między innymi stateczność. Wszelkie uwagi załogi statku przekazano włoskim konstruktorom, którzy w Trieście budowali bliźniaczy M/S "Batory".
Statek zatonął 26 listopada 1939 roku u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Do dziś nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną zatonięcia. Statek najprawdopodobniej wpłynął na minę albo został storpedowanie przez niemiecki okręt podwodny. W tym drugim przypadku brak jest jednak potwierdzenia w niemieckich źródłach.