16 stycznia 1961 r. Arrasy króla Zygmunta Augusta powracają do Polski
Na pokładzie statku „Krynica”, który wypłynął z Bostonu, wróciła do kraju druga część zdeponowanych w Kanadzie - uratowanych w 1939 roku przed niemieckim rabunkiem - skarbów wawelskich. Arrasy zostały zaplombowane jako poczta dyplomatyczna i złożone w mesie oficerskiej.
- Chciałbym powiadomić, że skarby wawelskie znajdują się na naszym statku i że zostały szczęśliwie załadowane bez jakichkolwiek trudności i kłopotów. Bez przerwy ktoś tam przebywa, zagląda do tych skarbów, także nie ma najmniejszej obawy, żeby coś im się stało z racji sztormowej pogody - mówił Polskiemu Radiu kapitan Jan Drączkowski.
W Gdyni eksponaty zostały załadowane do trzech wagonów-salonek i wyruszyły w drogę do Krakowa. Oficjalne powitanie odbyło się w Warszawie, gdzie też nastąpiło ich przejęcie. W stolicy urządzono też czasową wystawę części odzyskanych zbiorów.
Do Krakowa skarby wawelskie dotarły 19 stycznia - powitał je dźwięk dzwonu Zygmunta. Przez całą drogę towarzyszył im zespół konserwatorów i pracowników Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu kierowany przez dyrektora prof. Jerzego Szablowskiego.
Po raz pierwszy zorganizowano na zamku wawelskim pokaz całej kolekcji arrasów. W pierwszym dniu obejrzało je 11 tys. osób.
AS