17 sierpnia 1991 r. Początek sieci internetowej w Polsce
Rafał Pietrak, polski fizyk, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził 17 sierpnia 1991 roku pierwszą bezpośrednią wymianę poczty elektronicznej między Warszawą a Kopenhagą za pomocą internetu. Nawiązał kontakt w oparciu o protokół IP (Internet Protocol) z pracownikiem Uniwersytetu Kopenhaskiego Janem Sorensenem. Dzień ten uważany jest za symboliczną datę narodzin polskiego internetu.
Pierwsza polska domena z rozszerzeniem pl została zarejestrowana przez Ośrodek Komputerowy Uniwersytetu w Kopenhadze. Już w 1990 roku uniwersytety: warszawski i kopenhaski zostały połączone siecią o przepustowości 9600 bit/s. W tym czasie do internetu dostęp miały tylko niektóre uczelnie: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Astronomicznym PAN, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, Akademickie Centrum Komputerowe AGH w Krakowie, a także pojedyncze komputery na uczelniach w Krakowie, Toruniu i Katowicach.
Zadanie stworzenia struktur technologicznych umożliwiających utworzenie sieci w Polsce powierzono powołanemu w marcu 1991 r. przy Uniwersytecie Warszawskim Zespołowi Koordynacyjnemu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Pierwszą polską stronę internetową - "Polską Stronę Domową czyli Polish Home Page" uruchomiono w listopadzie 1993.
W październiku 1991 krajowe sieci komputerowe mogły łączyć się z siecią internetu w Europie. Do światowego internetu polscy internauci dołączyli pod koniec grudnia, gdy USA cofnęły zakaz wykorzystywania internetu do celów komercyjnych i odblokowały dostęp do sieci dla innych państw.
AS