19 lipca 1979 r. Pomnik Bieruta w Lublinie

Na uroczystość odsłonięcia pomnika Bolesława Bieruta przyjechał do Lublina pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

19 lipca 1979 roku na placu Bolesława Bieruta w Lublinie odbyła się uroczystość odsłonięcia monumentu Bolesława Bieruta właśnie. Pomnik komunistycznego prezydenta ludowej Polski zaprojektował Bronisław Kubica. Bierut z monumentu miał 8,5 metra wysokości, ubrany był w zapięty płaszcz (wielu  żartowało, że... damski), w lewej ręce dzierżył teczkę, a prawą unosił w uspokajającym i uciszającym geście.

Figura komunistycznego prezydenta osłonięta była "parawanem", na którym zarysowana była głowa orła oraz abstrakcyjne ilustracje dekretów o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu.

Reklama

Na ceremonii odsłonięcia monumentu w Lublinie pojawił się sam Edward Gierek. Z tej okazji ściany kamienic na ulicach, którymi miał przejeżdżać pierwszy sekretarz KC PZPR, pomalowano, ale jedynie do wysokości pierwszego piętra. Wyższych kondygnacji jadący limuzyną Gierek po prostu nie mógł zobaczyć.

Na odsłonięciu pomnika Gierka pojawiły się tłumy - jak to było w PRL - zmuszone do przyjścia na komunistyczną uroczystość.

Dodajmy, że odsłonięcie pomnika w "symbolicznym" dla polskich komunistów Lublinie miało związek z 35. rocznicą ludowej Polski.                  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lublin | Bolesław Bierut | Edward Gierek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy