20 lipca 1797 r. Pierwsze wykonanie "Pieśni Legionów Polskich"
We włoskim Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano napisaną przez Józefa Wybickiego "Pieśń Legionów Polskich". Po I wojnie światowej utwór, już jako "Mazurek Dąbrowskiego", został uznany hymnem narodowym.
Dlaczego Włochy? Przypomnijmy, że w maju 1797 roku generał Jan Henryk Dąbrowski wezwał Polaków na Półwysep Apeniński, gdzie mieliby utworzyć wojsko polskie walczące przeciwko zaborcom u boku Napoleona.
Na apel generała Dąbrowskiego odpowiedziało około 7 tysięcy Polaków. Wśród nich był m.in. poeta Józef Wybicki, który między 17 a 19 lipca 1797 roku, na terenie ówczesnej Republice Cisalpińskiej w Reggio Emilia, napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". Utwór, na cześć generała Dąbrowskiego nazwany "Mazurkiem Dąbrowskiego", a to dlatego, że powstał do melodii ludowego mazurka.
Prawykonanie "Pieśni Legionów Polskich" odbyło się już 20 lipca, kiedy to uroczyście żegnano opuszczające Reggio Emilia polskie wojska. Utwór szybko znalazł się w "repertuarze" legionistów, o czym wspominał sam generał Dąbrowski.
"Żołnierze do Twojej pieśni nabierają coraz więcej gustu i my ją sobie często nuciemy z winnym szacunkiem dla autora" - pisał do Wybickiego.
Choć "za przykładem Bonapartego" polscy legioniści "przeszli Wisłę przeszli Wartę", to jednak Polska nie odzyskała niepodległości. Jednocześnie "Pieśń Legionów Polskich" - obok "Boże, coś Polskę", "Warszawianki" i "Roty" - stała się jedną z najważniejszych patriotycznych pieśni dla zniewolonych Polaków. Po roku 1918 tą najważniejszą - 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym.