20 sierpnia 1939 r. Pogrzeb Wojciech Korfantego
Zasłużonego dla regionu polityka i dyktatora trzeciego powstania śląskiego żegnały tysiące osób.
20 sierpnia 1939 roku w Katowicach odbył się pogrzeb Wojciecha Korfantego. Śląskiego polityka, dyktatora trzeciego powstania śląskiego, wreszcie wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa żegnało ponad 5 tysięcy osób.Wśród nich byli m.in generał Józef Haller czy Cyryl Ratajski.
Ciało Korfantego złożono na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. Jego pogrzeb zamienił się wielką manifestację polityczną.
Polityk zmarł 17 sierpnia. Okoliczności jego śmierci nie są do końca znane. Jedna z hipotez utrzymuje nawet, że zatruł się oparami arszeniku, którymi nasączone były ściany jego celi. Opozycyjny wobec sanacji Korfanty przebywał w więzieniu od kwietnia 1939 roku. wcześniej przebywał w Niemczech, z których wyjechał po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji i niestosowaniu przemocy.
Z Polski wyjechał wiosną 1935 roku w obawie przed represjami ze strony sanacji. Był jednym z założycieli Frontu Morges (wraz z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem), a także twórcą i prezesem Stronnictwa Pracy.
W 1930 roku został aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej wraz z posłami Centrolewu. Wcześniej był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji.
W latach kształtowania się granic II rzeczpospolitej znacząco przyczynił się do utrzymania Górnego Śląska w granicach Polski. Był m.in. dyktatorem trzeciego powstania śląskiego, jednego z niewielu zwycięskich zrywów narodowych.