22 marca 1972. Milicjanci zabrali tabernakulum i rozebrali kaplicę w Zbroszy Dużej
Walka o budowę kościoła w Zbroszy Dużej, wsi w powiecie grójeckim, nie miała tylko wymiaru lokalnego - w całej Polsce obywatele żądali prawa do swobodnego wyznawania religii a władza komunistyczna dążyła do ateizacji społeczeństwa. Historia kościoła w Zbroszy Dużej stała się przykładem nieustępliwości mieszkańców i przywiązania do Kościoła.
Po raz pierwszy mieszkańcy Zbroszy Dużej występowali o zgodę na budowę świątyni w 1957 r. - najbliższy kościół by w odległym o 10 km Jasieńcu - jednak zgody władz nie uzyskali, a zebrany materiał zabrano im. Działania nasiliły się kiedy wikariuszem w parafii w Jasieńcu został ks. Czesław Sadłowski. Był rok 1969, gdy kaplicę urządzono w dawnej oborze. 16 maja biskup Jerzy Modzelewski wydał dekret zezwalający na udzielanie w kaplicy zbroszańskiej wszelkich posług duszpasterskich, a 24 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił kaplicę p.w. św. Jana Chrzciciela. Powiedział wtedy: "Cieszę się, że w Zbroszy Dużej narodzenie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zaczyna się właśnie w stajni. To bardzo po chrześcijańsku, bardzo po katolicku, bardzo po Bożemu". Po kilku tygodniach milicja otoczyła kaplicę, zabrano Najświętszy Sakrament a w budynku urządzono magazyn sprzętu rolniczego.
Mieszkańcy Zbroszy nie ustawali i odważnie podejmowali nowe przedsięwzięcia, wybudowali kolejną prowizoryczną kaplicę. 22 marca 1972 r. 150 milicjantów przywieziono ciężarówkami do Zbroszy Dużej - rozpędzili wiernych, zabrali tabernakulum (podrzucili je w parafii) i zniszczyli wybudowana na nowo kaplicę. Nie na długo. W archiwum IPN zachowała się informacja przekazana przez mjr Wacława Sabałę (pierwszego zastępcy komendanta powiatowego MO ds. służby bezpieczeństwa w Grójcu) do zastępcy komendanta wojewódzkiego MO w Warszawie: "Informuję, że w nocy dnia 24 na 25 marca 1972 członkowie aktywu katolickiego Zbroszy postawili szkielet szopy z nieobrobionych kołków (żerdzi), o powierzchni około 30 metrów kwadratowych i wysokości około 2,5 metra; żerdzie (około 12 sztuk) są powiązane ze sobą prowizorycznie. Szkielet znajduje się na tym samym miejscu, w którym stała rozebrana dnia 22 marca 1972 szopa, i jest od niej krótszy około 1 metr. Ma stanowić prowizoryczny punkt modlitw [...]. Ze wstępnych ustaleń wynika, że szkielet ten ma być obłożony folią. W chwili obecnej obity jest kawałek ściany workami po nawozach. O powyższym poinformowano I sekretarza Komitetu Powiatowego PZPR w Grójcu".
"Nie przestaniemy ufać, że w Ojczyźnie przyjdą dni, gdy już takich zniewag nie będzie" - głosił w kazaniu prymas Wyszyński, w katedrze warszawskiej. W intencji budowy kościoła w Zbroszy odbyły się w diecezji nabożeństwa. Po kilku miesiącach naciskane władze wydały zgodę i w 1974 r. kościół w Zbroszy Dużej został wybudowany a poświęcił go, 17 sierpnia, Prymas Stefan Wyszyński. Parafia została erygowana 14 grudnia 1974 roku.
AS