23 stycznia 1959 r. Sowieci przekazują Polsce stację antarktyczną

Dar w postaci stacji na Antarktydzie od "zaprzyjaźnionego kraju" był bardzo krótko używany. Wszystko to ze względu na trudny dostęp do placówki.

Znajdującą się na brzegu Jeziora Figurowego na terenie Antarktydy Wschodniej, w wolnej od lodu oazie antarktycznej o nazwie Oaza Bungera, stacja nazwana przez Sowietów "Oazis" została podarowana PRL 23 stycznia 1959 roku.

Polacy przejęli od "zaprzyjaźnionego kraju" dwa zbudowane z drewna domy (nazwane przez Polaków "Warszawa" i "Kraków") oraz kilka mniejszych pawilonów. Kilkanaście kilometrów od bazy znajdowało się również lotnisko. Baza wykorzystywana była do przeprowadzenia najróżniejszych badań i pomiarów.

Po przejęciu Polacy zmienili nazwę bazy, która otrzymała imię podróżnika i meteorologa Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Reklama

Stacja nie była jednak eksploatowana. Pierwsza ekspedycja - polsko-sowiecka - pojawiła się tam w na przełomie 1965 i 1966 roku. Wtedy to doszło do wypadku, gdy pod lądującym na zamarzniętym Jeziorze Figurowym samolotem załamał się lód.

Ostatnia ekspedycja do stacji Dobrowolskiego miała miejsce w 1979 roku. Od tego czasu placówka nie jest eksploatowana. Sporadycznie odwiedzają ją ekspedycje rosyjskie i australijskie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy