24 grudnia 1927 r. Spłonęła prezydencka rezydencja w Wiśle
W wigilię Bożego Narodzenia 1927 roku w Wiśle spłonął modrzewiowy pałacyk myśliwski Fryderyka Habsburga, wówczas przeznaczony na rezydencję prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W miejscu spalonego pałacyku kilka lat później stanął nowy gmach według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.
Drewniany pałacyk arcyksięcia cieszyńskiego Fryderyka Habsburga zbudowano w Wiśle w 1907 roku. Tuż po zakończeniu wojny światowej w 1918 roku pałacyk został rozkradziony.
W niepodległej Polsce pałacyk stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa. Resort nie wiedział jednak, jak spożytkować nieruchomość. Ówczesny wojewoda śląski Michał Grażyński zaproponował, by wyremontowany budynek przeznaczyć na rezydencję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Remont zakończono 23 grudnia 1927 roku. Wtedy doszło do nieszczęścia. W nocy z 23 na 24 grudnia, w niewyjaśnionych okolicznościach, obiekt całkowicie spłonął. Nie powstrzymało to jednak Sejmu Śląskiego od planów stworzenia w Wiśle rezydencji wypoczynkowej dla głowy państwa. Postanowiono wznieść gmach od nowa.
Nowy projekt obiektu wyszedł spod ręki Adolfa Szyszko-Bohusza, a budowę sfinansowano między innymi z darów Ślązaków. Otwarcie gmachu nastąpiło w 1931 roku.