24 sierpnia 1915 r. Utworzono Generalne Gubernatorstwo Warszawskie
Na okupowanych terenach części ziem Królestwa Polskiego Niemcy utworzyli odrębną jednostkę administracyjną o nazwie Cesarsko-Niemieckie Generalne Gubernatorstwo Warszawskie.
Podlegająca bezpośrednio cesarzowi oraz kanclerzowi Generalne Gubernatorstwo Warszawskie obejmowało połowę ziem Królestwa Polskiego na północ od linii rzek Pilica i Wieprz.
Utworzenie nowej jednostki administracyjnej kończyło formalnie okres rządów wojskowych w Kongresówce.
Generalnym gubernatorem w Warszawie został generał Hans Hartwig von Beseler. Jednym z jego pierwszych posunięć był rozkaz usunięcia napisów w języku rosyjskim z ulic polskiej stolicy.
We wrześniu generał-gubernator przejął faktycznie obowiązki rządu poprzez likwidację Centralnego Komitetu Obywatelskiego. Zniesiono również sądy obywatelskich, wprowadzając sądownictwo w języku niemieckim.
Nie oznacza to, że Generalne Gubernatorstwo Warszawskie miało zostać poddane germanizacji. Wręcz przeciwnie. W otwartych w listopadzie Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej wykładano w języku polskim. W ten sposób Niemcy chcieli sobie przysporzyć sojuszników, a w konsekwencji pozyskać do wojska polskich rekrutów.
Na koniec dodajmy, że generał-gubernator gubernator Beseler od kwietnia 1917 roku do października 1918 roku dowodził Polnische Wehrmacht, czyli Polską Siłą Zbrojną w Królestwie Polskim.