25 marca 1977 r. Powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO)
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela został utworzony przez przedstawicieli środowisk niepodległościowych, jako platforma dająca możliwość kształtowania się szeroko pojętego ruchu obywatelskiego.
Założyciele ROPCiO podpisali 25 marca 1977 r. apel "Do społeczeństwa polskiego". Tekst przesłano do marszałka Sejmu oraz do Episkopatu Polski i upubliczniono podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w mieszkaniu Antoniego Pajdaka.
Wykorzystano fakt ratyfikacji przez Radę Państwa PRL Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka. Odnoszono się do postanowień Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, traktującego o poszanowaniu praw i podstawowych wolności człowieka, a także do Konstytucji PRL.
"Apel..." wzywał obywateli polskich do korzystania z przysługujących im praw: "Nie może być prawdziwie wolnym naród, którego członkowie rezygnują z korzystania i obrony swoich praw - jak tego dowiodły doświadczenia historyczne także Polski i Polaków".
Jasno nakreślono cele ROPCiO.
"Postanawiamy podjąć wspólne solidarne działanie, aby:
1. Przestrzegać i dbać o przestrzeganie wszystkich praw człowieka i obywatela oraz jego godności.
2. Ujawniać wobec opinii publicznej i sygnalizować właściwym organom państwowym fakty łamania praw i wolności człowieka oraz udzielać, w miarę naszych możliwości, pomocy i ochrony ofiarom.
3. Propagować w społeczeństwie i postulować wobec władz zmiany w obowiązującym ustawodawstwie oraz przepisach wykonawczych, zmierzających do realnego i nieprzerwanego zagwarantowania praw i wolności określonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Międzynarodowych Paktach Praw Człowieka.
4. Propagować potrzebę przystąpienia do Międzynarodowych Paktów Praw człowieka wraz z tzw. protokołem opcyjnym, wszystkich państw europejskich dla stworzenia wspólnej prawno-politycznej płaszczyzny rozwoju procesów rzeczywistego odprężenia i porozumienia w Europie.
5. Współpracować z wszelkimi organizacjami międzynarodowymi broniącymi praw człowieka, a zwłaszcza z Komisją Praw Człowieka przy ONZ, by idea wolności zatriumfowała na świecie".
Apel "Do społeczeństwa polskiego" podpisali: Mieczysław Boruta Spiechowicz, Andrzej Czuma, Karol Głogowski, Kazimierz Janusz, Stefan Kaczorowski, Leszek Moczulski, Marek Niesiołowski, Antoni Pajdak, ks. Bogdan Papiernik, Zbigniew Sekulski, Zbigniew Siemiński, Bogumił Studziński, Piotr Typiak, ks. Ludwik Wiśniewski, Adam Wojciechowski, Andrzej Woźnicki, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.
Ruch nie posiadał struktury organizacyjnej, reprezentowany był przez rzeczników: Leszka Moczulskiego i Andrzeja Czumę. Do czerwca 1978 r. w dwunastu miastach powstały punkty konsultacyjno-informacyjne, będące formą terenowych przedstawicielstw ROPCiO. Wydawano niezależne pismo "Opinia", w którym podawano skład i adres redakcji.
AS