26 listopada 2008 r. Trzeci pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego
Generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Okoliczności śmierci gen. Sikorskiego do dziś nie zostały w pełni wyjaśnione.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Londynie, a ciało premiera spoczęło na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham.
W roku 1993r. doszło do ekshumacji i szczątki gen. Sikorskiego przewieziono do Warszawy, a 17 września 1993 r. złożono je w krypcie na Wawelu.
W celu ostatecznego wyjaśnienia katastrofy samolotu w Gibraltarze Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w 2008 r. śledztwo. 25 listopada dokonano ekshumacji, a następnie badań i oględzin zwłok gen. Sikorskiego w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się następnego dnia. Rozpoczęły się przy Krzyżu Katyńskim na placu św. Idziego u stóp Wawelu. Dębowa trumna, okryta biało-czerwoną flagą, spoczęła na lawecie a oficerowie z 6. Brygady Desantowo Szturmowej zaciągnęli przy niej wartę honorową. Szczątki gen. Sikorskiego zostały okryte generalskim mundurem wzorowanym na oryginalnym mundurze z Muzeum Wojska Polskiego. Do trumny włożono także dokument z informacją o dacie ekshumacji oraz ryngraf.
Przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta kondukt wszedł na Wzgórze Wawelskie. Msza św. za duszę generała została odprawiona pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
- Służba Rzeczypospolitej jest kapłaństwem, jest utrudzeniem i obciążeniem, jest ofiarą, także ofiarą z życia. Doświadczył tego generał Władysław Sikorski - powiedział w homilii metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź.
Po mszy świętej i salwie honorowej oficerowie Wojska Polskiego znieśli trumnę ze szczątkami gen. Władysława Sikorskiego do krypty św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej, gdzie spoczął w sarkofagu. Na trumnie złożono wieniec od Narodu z biało-czerwonych kwiatów.
AS