28 stycznia 1905 r. Strajk szkolny w Królestwie Polskim
Kiedy po masakrze robotników w Petersburgu w Rosji rozpoczęła się rewolucja, także w Warszawie i całym Królestwie Polskim PPS proklamowała strajk generalny.
Do robotniczego protestu dołączyli uczniowie. Na Politechnice Warszawskiej odbył się wiec, który rozpoczął strajk powszechny młodzieży szkół średnich Królestwa Polskiego. Na wezwanie organizacji młodzieżowych, a często także spontanicznie, uczniowie opuścili zajęcia.
Akcją strajkową kierowało Koło Delegatów - przedstawicielstwo protestującej młodzieży, w kierownictwie którego był Marian Falski, późniejszy autor "Elementarza".
Strajk szkolny prowadzono pod głównymi hasłami powrotu języka polskiego do szkół i polonizacji systemu oświaty. Koło Delegatów postulowało także m.in. zniesienie nadzoru policyjnego nad szkołami, zniesienie ograniczeń wyznaniowych, narodowościowych i stanowych dla uczniów i nauczycieli, likwidację dyskryminacji dziewcząt w szkolnictwie, przyznanie młodzieży prawa do stowarzyszania się oraz wprowadzenie powszechnej, bezpłatnej i obowiązkowej szkoły początkowej.
Postulaty przesłano do carskiego Ministerstwa Oświaty. Żądania uczniów poparli rodzice.
W ciągu miesiąca strajki objęły szkoły średnie w wielu miastach Królestwa, m.in. w Częstochowie, Kaliszu, Kielcach, Łomży, Łodzi, Piotrkowie, Radomiu, Pułtusku, Siedlcach, Suwałkach. Władze carskie zamknęły szkoły i zagroziły młodzieży wydaleniem i "wilczym biletem".
Strajki spowodowały, że rosyjski rząd najpierw uznał zasadność żądań w kwestii obecności języka polskiego w szkołach, a w kwietniu 1905 r. wydał zgodę na wprowadzenie języka polskiego do szkół państwowych.
AS