29 stycznia 1981 r. Bunt młodej inteligencji
W Łodzi rozpoczął się strajk studentów, który doprowadził do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Po odrzuceniu przez sąd wniosku o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów na uczelniach w całym kraju rozpoczęły się akcje protestacyjne. W Łodzi, po zerwaniu rozmów studentów z delegacją Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, ogłoszono na Uniwersytecie Łódzkim strajk okupacyjny, od 29 stycznia. Centrum strajku stanowił budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W proteście uczestniczyło ok. 10 000 studentów łódzkich uczelni.
Międzyuczelniana Komisja Porozumiewawcza sformułowała 39 postulatów, z których część miała charakter ogólnospołeczny.
Żądano m.in. rejestracji NZS-u, usunięcia z programu studiów przymusu nauczania języka rosyjskiego i przedmiotów politycznych, zniesienia cenzury w wydawnictwach, prawa do swobodnego wyjazdu za granicę, skrócenia służby wojskowej dla studentów, wprowadzenia niezależności uczelni w sprawach naukowych i dydaktycznych, wydłużenia czasu studiów do 5 lat, poszanowania autonomii uczelni przez MO i SB, poprawy sytuacji bytowej studiujących i absolwentów, a ze spraw pozastudenckich także uwolnienia więźniów politycznych oraz ukarania winnych stłumienia protestów robotniczych w grudniu 1970 i 1976 roku.
Rząd PRL w negocjacjach reprezentowała Komisja Międzyresortowa, której przewodniczył Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, prof. Janusz Górski. Okupujących uczelnie studentów reprezentowała zaś Międzyuczelniana Komisja Porozumiewawcza, w składzie: Maciej Maciejewski, Marek Perliński, Wiesław Potoczny, Wojciech Walczak, Marcin Sobieszczański, Andrzej Bolanowski, Piotr Kociołek, Stanisław Nowak, Krzysztof Sulik, Jan Przybylski, Radosław Żurawski.
Solidarnościowe strajki rozpoczęły się m.in. na Akademii Medycznej w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Warszawskim. Na plakatach pojawiło się hasło: "Łódź za wszystkich, wszyscy za Łódź". W strajkach uczestniczyło ok. 34 tys. studentów.
W końcu władze poszły na kompromis. 17 lutego sąd zarejestrował pierwszą niezależną organizację w krajach bloku komunistycznego - Niezależne Zrzeszenie Studentów, a następnego dnia minister Górski podpisał ze studentami Porozumienie Łódzkie, które zakończyło strajk w Łodzi oraz strajki na innych uczelniach w Polsce.
AS