Reklama

3 lipca 1937 r. Jadwiga Jędrzejowska w finale Wimbledonu

Jadwiga Jędrzejowska jako pierwsza Polka dotarła finału największego turnieju tenisowego. Polską tenisistkę pokonała Dorothy Round.

Pierwszy występ 19-letniej wówczas Jędrzejowskiej w wimbledońskim turnieju miał miejsce w 1932 roku. Nie był udany, bo Polka odpadła już w pierwszej rundzie z Brytyjką Kathleen McKane Godfree.

Jędrzejowska systematycznie pięła się jednak w górę turniejowych szczebli. W 1933 roku doszła do trzeciej rundy, w 1934 roku do czwartej rundy, a rok później do ćwierćfinału.

W 1936 roku udało jej się awansować do półfinału, co było dobrym przetarciem przed kolejnym Wimbledonem.

Wreszcie, rok później Polka znalazła się w finale najsłynniejszego tenisowego turnieju na świecie. To było największe osiągnięcie w historii polskiego tenisa aż do 2012 roku. Wtedy to Agnieszka Radwańska również zakwalifikowała się do finału.

Reklama

Finał Wimbledonu odbył się 3 lipca 1937 roku. Jędrzejowska prowadziła nawet z Brytyjką Dorothy Round 4:1 i 30:15 w decydującym secie, by ostatecznie przegrać 2:6, 6:2, 5:7.

Jako ciekawostkę podajmy, że Polka za granicą nazywana była "Jed" lub "Ja-Ja". Wszystko to ze względu na niewymawialne dla Brytyjczyków nazwisko naszej tenisistki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy