3 lutego 1962 r. Powstało Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Z inicjatywy Tadeusza Przypkowskiego, rodzina Przypkowskich przekazała kolekcję zegarów słonecznych i inne zbiory Państwu Polskiemu dzięki czemu powstało Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Jego dyrektorem został Tadeusz Przypkowski - kolekcjoner, historyk, artysta grafik i konstruktor zegarów.
Wśród przekazanych zbiorów była kolekcja licząca 219 zegarów słonecznych. Gdy przechodził na emeryturę w 1976 roku, w muzeum było już 336 zegarów słonecznych, a obecnie jest ich 378.
Przypkowscy przekazując kolekcję państwu zachowali wpływ na kształt muzeum, ponieważ Tadeusz, a po jego śmierci jego syn Piotr byli dyrektorami tej placówki.
Kolekcję zapoczątkowały zbiory lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i wszelkie materiały poświęcone gnomonice i astronomii. Stała wystawa kolekcji Feliksa Przypkowskiego została udostępniona publicznie w 1909 w Jędrzejowie i od tego czasu była ciągle rozbudowywana i eksponowana.
Muzeum mieści się w dwóch budynkach: byłej aptece z początku XVIII wieku, w której został przywrócony wygląd mieszkania Przypkowskich z meblami, starymi obrazami i w siedzibie Przypkowskich z 1906.
W latach 80. przeprowadzono kapitalny remont budynków muzealnych, co umożliwiło utworzenie powiększonej stałej ekspozycji zbiorów. Od roku 2012 ekspozycja zegarów słonecznych otrzymała nową aranżację plastyczną.
Kolekcja zegarów w Jędrzejowie jest jedną z największych i najcenniejszych w świecie po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oksfordzie.
AS
Zobacz stronę internetową Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie