4 kwietnia 1943 r. Gen. Anders: Żołnierze powinni być gotowi do walki ekonomicznej
Dowódca Armii Polskiej na Wschodzie gen. dyw. Władysław Anders wystosował do żołnierzy apel by zakładali książeczki oszczędnościowe.
"Obowiązkiem żołnierza Polaka jest nie tylko zwyciężać w walce orężnej, musi on także w miarę możliwości i sił, przygotować się do walki, jaka nastąpi, a której uniknąć nie możemy, do walki równie ciężkiej i bezwzględnej, do walki ekonomicznej" - wzywał podwładnych żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie.
Miałoby w tym pomóc oszczędzanie: "Stworzenie sobie możliwości szybszej odbudowy ograbionego przez wrogów Kraju będzie oznaką gotowości do tych przyszłych zmagań. Osiągniemy to przez oszczędzanie dzisiaj i zachowanie tych oszczędności do czasu powrotu do Kraju".
Generał zwracał ponadto uwagę na niebezpieczeństwo nadmiernego wydawania pieniędzy: "Odłożenie pieniędzy w formie oszczędności będzie miało kapitalny wpływ na kształtowanie się cen na obsługującym nas rynku, w wyniku czego, drogą mniejszego wysiłku finansowego, będziemy mogli osiągnąć lepsze warunki egzystencji".
By to umożliwić, został powołany do życia "Samodzielny Referat Oszczędności Żołnierzy" w Szefostwie Intendentury Armii. Uwzględniono również oszczędności składane w rublach sowieckich na terenie ZSRR. "Przy ustalaniu form oszczędzania oraz warunków lokowania zaoszczędzonych kapitałów poleciłem kierować się jedynie i wyłącznie dobrem oszczędzającego żołnierza" - zapewniał gen. Anders.
"Wzywam żołnierzy wszystkich stopni Armii Polskiej na Wschodzie do wzięcia udziału we wspólnym wysiłku, zmierzającym do odbudowy naszego gospodarstwa narodowego przez czynne przystąpienie do akcji oszczędnościowej" - kończył gen Anders.
Apel opublikowano także pod tytułem "Pamiętajmy o przyszłości" na łamach pisma "Orzeł Biały" ukazującego się w Bagdadzie.
AS
Na podstawie "Prawdziwa historia Polaków", Ilustrowane wypisy źródłowe 1939 - 1945, oprac. Dariusz Baliszewski, Andrzej Krzysztof Kunert; Oficyna Wydawnicza Rytm, 1999.