6 lipca 1929 r. Otwarcie ogrodu zoologicznego w Krakowie
Na uroczystej inauguracji krakowskiego zoo pojawił się Prezydent II Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki.
Tradycje ogrodów zoologicznych w Krakowie sięgały roku 1895, kiedy to w Parku Krakowskim przy Alejach Trzech Wieszczów stworzono niewielki zwierzyniec. Te zalążki zoo przetrwały jednak kilka lat.
Pomysł na stworzenie zoo z prawdziwego zdarzenia powstał w 1927 roku w głowach działaczy Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika.
Na lokalizację wybrano polanę w środkowej części Lasu Wolskiego, która leży na wysokości 345 metrów nad poziomem morza. W tym czasie istniała tam tak zwana Bażantarnia, w której hodowano - tego nie trudno się domyślić - bażanty. Sporadycznie obok tych ptaków hodowano także inne zwierzęta.
Prace nad budową zoo rozpoczęły się roku 1928. Wtedy to zbudowano klatki i woliery. Wkrótce w krakowskim zoo pojawiły się pierwsze zwierzęta.
Oficjalne i uroczyste otwarcie ogrodu zoologicznego w Krakowie miało miejsce 6 lipca 1929 roku, a uświetnił je swoją obecnością Ignacy Mościcki.
Prezydent II Rzeczpospolitej zwiedzał zoo w towarzystwie między innymi ówczesnego prezydenta Krakowa Karola Rolle, wojewody krakowskiego Michała Kwaśniewskiego oraz syna Michała Mościckiego.
W dniu otwarcia krakowskie zoo mogło pochwalić się 94 ssakami, 98 ptakami i 12 gadami. Choć zbiory ogrodu bazowały głównie na gatunkach rodzimych, to nie brakowało również egzotycznych okazów, jak na przykład małpy.