6 lutego 1989 r. Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu
W poniedziałek, w Warszawie, w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego na Krakowskim Przedmieściu, wokół ogromnego okrągłego stołu zasiedli przedstawiciele władz PRL i opozycji solidarnościowej. Posiedzenie plenarne rozpoczęło się o godz. 14.23 i było transmitowane przez telewizję.
Obrady otworzył gen. Czesław Kiszczak, który za najważniejszą kwestię uznał przeprowadzenie niekonfrontacyjnych (?) wyborów do sejmu. Po przemówieniu przekazał prowadzenie obrad prof. Władysławowi Findeisenowi, który poprosił o wystąpienie Lecha Wałęsę.
Zanim zabrał głos przewodniczący "S", mec. Władysław Siła-Nowicki wezwał do uczczenia pamięci dwóch zamordowanych w niewyjaśnionych okolicznościach kapłanów "S": ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca. Wszyscy zebrani wstali.
"Na naszych oczach Europa i świat rozwijają się w szybkim tempie. A my stoimy w miejscu. Nowoczesność oglądamy na obcych filmach i w witrynach dewizowych sklepów" - mówił Lech Wałęsa.
Warunkiem włączenia się w proces reform był powrót "Solidarności" i dogłębne zmiany w trzech obszarach: "w prawie i sądownictwie, aby sądy stały się naprawdę niezawisłe i sprawiedliwe, po drugie - w środkach masowego przekazu, które teraz są niemal w całości we władaniu jednej partii, po trzecie, na szczeblu lokalnym, rozpoczynając od dołu, trzeba przywrócić rzeczywisty samorząd terytorialny".
Wałęsa nie wahał się wskazać odpowiedzialnych za taki stan państwa: "Czy mówiąc to wszystko, wymagamy za wiele? Wiemy - kraj jest zrujnowany. Ale to nie krasnoludki go zrujnowały, lecz system sprawowania władzy, który wywłaszczył obywateli z praw i marnuje owoce ich pracy".
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Okrągłego Stołu głos zabierali również Alfred Miodowicz, Jerzy Turowicz, Mikołaj Kozakiewicz, Józef Ślisz, Jan Janowski, Alojzy Pietrzyk, Jerzy Ozdowski.
Do negocjacji rozwiązań powołano trzy zespoły: do spraw pluralizmu związkowego (przewodniczyli mu Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Kwaśniewski i Romuald Sosnowski); do spraw gospodarki i polityki społecznej (prof. Władysław Baka i prof. Witold Trzeciakowski) oraz do spraw reform politycznych (prof. Bronisław Geremek i prof. Janusz Reykowski).
W obradach wszystkich zespołów i grup roboczych wzięło udział 452 osób.
AS