Reklama

6 sierpnia 1927 r. Zaginął generał Włodzimierz Zagórski

Po zwolnieniu z więzienia wojskowego na Antokolu w Wilnie w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął generał Włodzimierz Zagórski.

Generał Włodzimierz Zagórski, jeden z najzagorzalszych przeciwników Marszałka Józefa Piłsudskiego, został aresztowany po zamachu majowym 15 maja 1926 roku. W trakcie bratobójczej walki generał Zagórski dowodził lotnictwem i miał m.in. wydać rozkaz zbombardowania budynków, w których przebywał Piłsudski.

Generał Zagórski, wraz z innymi internowanymi dowódcami, trafił do Wilna i został osadzony w więzieniu na Antokolu.

W wyniku nacisku opinii publicznej, władze sanacyjne postanowiły zwolnić generała Zagórskiego z więzienia. Opuścił areszt 6 sierpnia 1927 roku i jeszcze tego samego dnia, w asyście oficerów, wsiadł do pociągu relacji Wilno-Warszawa.

Reklama

W stolicy generał Zagórski wysiadł na stacji Warszawa-Dworzec Wileński. Kolejnym celem podróży miał być Belweder. Tam miał spotkać się z Piłsudskim. Do spotkania jednak nie doszło, gdyż generał Zagórski kazał się zawieźć rządową limuzyną, która odebrała go z dworca, do Łaźni pod Messalką na Krakowskim Przedmieściu. Po wejściu do budynku ślad po nim zaginął.

Oczekująca na niego rządowa obstawa stwierdziła, że dowódca uciekł. Piłsudczycy oświadczyli potem, że generał Zagórski zdezerterował. Oficjalnie oskarżono go o samowolne opuszczenie szeregów armii i wysłano za nim listy gończe.    

Tymczasem przeciwnicy sanacji oskarżyli obóz rządzący, że na ich polecenie niewygodny im wojskowy został uprowadzony, torturowany i zamordowany. Wszystko to dlatego, że generał Zagórski miał ponoć dysponować kompromitującymi Piłsudskiego materiałami o rzekomej współpracy Marszałka z wywiadem austro-węgierskim.

Jak pisał profesor Andrzej Garlicki w biografii "Józef Piłsudski 1867-1935", "nie ulega wątpliwości, że został on zamordowany. Ślady, choć skrzętnie zacierane, prowadzą do tzw. grupy pułkowników w obozie rządzącym. Przez to właśnie środowisko, wywodzące się w większości z I Brygady, Zagórski był od czasów legionowych znienawidzony. Nic więcej pewnego nie wiadomo".

Gdzie ukryto zatem ciało generała Górskiego? Ponoć w czasie II wojny światowej kilku mężczyzn przeszukiwało podziemia Cytadeli w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które można było sprzedać na czarnym rynku. Natrafili oni w jednym z tuneli na zamurowaną ścianę. Po jej rozbiciu znaleziono szczątki mężczyzny. Czy były to zwłoki generała Zagórskiego?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama