6 sierpnia 1981 r. Wyruszył pierwszy po wojnie Marsz szlakiem 1 Kompanii Kadrowej
W 1922 roku podczas I Zjazdu Legionistów postanowiono - dla uczczenia wymarszu "Kadrówki" - ustanowić Marsz szlakiem 1 Kompanii Kadrowej. Pierwszy Marsz odbył się w 1924 roku i przeprowadzany był nieprzerwanie aż do wybuchu wojny. Było to największe tego typu przedsięwzięcie organizowane przez młodzież zrzeszoną w Związku Strzeleckim oraz żołnierzy Wojska Polskiego.
W czasach PRL-u Marsze nie mogły się odbywać. Władze komunistycznie zakazały wszelkiej działalności nawiązującej do tradycji piłsudczykowskiej i niepodległościowej. Dopiero 8 lipca 1981 roku, na fali "karnawału Solidarności" przy Zarządzie Regionu Ziemi Świętokrzyskiej "S" powstał Komitet Organizacyjny Marszu. W jego skład weszli m.in. Piotr M. Boroń, Anna M. Kawalec, Robert Kulak, Włodzimierz Steckiewicz, Jerzy Węglarski, Przemysław J. Witek i Wojciech Ziembiński.
Marsz udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu środowisk piłsudczykowskich i niepodległościowych Małopolski i Kielecczyzny, a także Regionu Świętokrzyskiego i Małopolskiego NSZZ "Solidarność" oraz Obywatelskiego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.
Marsz miał charakter patriotyczno historyczny. Kapelanem Marszu został o. Adam Studziński OP, a honorową opiekę sprawowali gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, płk Józef Herzog oraz jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Kadrowej z 1914 r. mjr Tadeusz Brzęk-Osiński. Komendantem XVI (1 po wojnie) Marszu został płk AK Józef Teliga.
W Marszu uczestniczyły 74 osoby z całej Polski. Rozpoczął się uroczystą Mszą św. w katedrze wawelskiej i wieczornicą w Domu Legionowym na Oleandrach. Zachowano tradycyjną trasę przemarszu: wyruszył 6 sierpnia z Oleandrów i przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce - 12 sierpnia dotarł do Kielc. Nocowano na polach namiotowych, w szkołach i stodołach. W miejscach postojów odbywały się uroczystości patriotyczne i spotkania z udziałem miejscowej ludności.
Uczestników Marszu powitano w Kielcach na skwerze przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie ustawiono makietę zniszczonego w czasie okupacji niemieckiej pomnika "Czwórki Legionowej" (pomnik odbudowano w 1991 r.) oraz w Katedrze Kieleckiej, w której Mszę św. odprawił ks. prałat Mieczysław Jaworski.
Podczas Marszu z inicjatywy Wojciecha Pęgiela ustanowiono pamiątkową odznakę "Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki", wzorowaną na odznace I Brygady "Za Wierną Służbę".
Marsze szlakiem 1 Kompanii Kadrowej odbywały się nieprzerwanie, mimo stanu wojennego, przez lata 80. Ich organizatorzy i komendant byli wybierani spośród uczestników Marszu.
AS