7 maja 1977 r. Śmierć krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa
Na klatce schodowej kamienicy przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie o godz. 7 rano znaleziono zwłoki studenta UJ Stanisława Pyjasa. Okoliczności śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione, jednak najbardziej prawdopodobna wersja wskazuje na zabójstwo polityczne.
Pyjas należał do grupy studentów współpracujących z Komitetem Obrony Robotników. Wcześniej SB próbowała go skłócić z kolegami, rozsyłając anonimy.
Władze rozpowszechniały informację, że śmierć została spowodowana przez upadek ze schodów a student był pijany. Ekspertyzę milicji zakwestionował pełnomocnik rodziny mecenas Andrzej Rozmarynowicz.
Na akademikach przyjaciele Pyjasa wywiesili czarne flagi i wezwali do bojkotu juwenaliów. 15 maja, w klasztorze oo. Dominikanów, odprawiona została msza żałobna, po której na ulice Krakowa wyruszył "czarny marsz". Uczestnicy nieśli 15 czarnych flag i skierowali się na ul. Szewską w miejsce śmierci Pyjasa.
Tego samego dnia wieczorem ogłoszono powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS). W oświadczeniu stwierdzono: "Okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa wymagają publicznego wyjaśnienia przez kompetentne organy władzy i pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej winnych zbrodni bez względu na to, jakie zajmują stanowisko".
Żądano ujawnienia i ukarania sprawców profanacji żałoby a także zapowiedziano organizację samoobrony przed represjami. Podkreślono, że Studencki Komitet Solidarności solidaryzuje się z Komitetem Obrony Robotników.
Do publicznej wiadomości podano nazwiska, wraz z domowymi adresami, osób reprezentujących SKS. Byli to: Lesław Maleszka (jak się później okazało - TW Służby Bezpieczeństwa), Andrzej Balcerek, Liliana Batko, Elżbieta Majewska, Małgorzata Gątkiewicz, Bogusław Sonik, Józef Ruszar, Joanna Barczyk, Wiesław Bek, Bronisław Wildstein.
Deklarację podpisało 150 studentów UJ, 33 Politechniki Krakowskiej, 10 AGH, 6 Wyższej Szkoły Pedagogicznej i 2 Akademii Ekonomicznej.
AS