8 czerwca 1956 r. Milicja Obywatelska wydaje paszporty

Po II wojnie światowej zagraniczne wyjazdy Polaków praktycznie zamarły. W samym 1950 roku w celach turystycznych wyjechało z kraju 181 osób. Po 1956 roku wyjazdy stały się łatwiejsze.

8 czerwca 1956 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zarządzenie, na mocy którego do wydawaniem paszportów upoważniono Milicję Obywatelską. Zajmowały się tym utworzone w komendach wojewódzkich wydziały paszportowe.

By uzyskać paszport, zainteresowany obywatel musiał wypełnić specjalne podanie i udać się do biura paszportowego w komendzie Milicji Obywatelskiej. Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wymarzony dokument, musieli po powrocie z podróży zwrócić paszport na komendzie.

Przypomnijmy, że w tamtych czasach wyjazdy zagraniczne możliwe były wyłącznie na zaproszenie. Natomiast w ramach grupowych wyjazdów dokumentami dysponował opiekun wycieczki. Tym samym w czasach PRL istniały dwa rodzaje paszportów: indywidualne i zbiorowe.

Reklama

Milicja Obywatelska zajmowała się paszportami do 1 kwietnia 1964 roku, kiedy to Biuro Paszportów zostało włączone w resort Służby Bezpieczeństwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska Rzeczpospolita Ludowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy