9 lipca 1947 r. Stalin zabronił i Polska nie przyjęła Planu Marshalla
Projekt programu pomocy ekonomicznej dla krajów Europy zniszczonych działaniami wojennymi został przedstawiony na Uniwersytecie Harvarda 5 czerwca 1947 roku. Jego autorem był sekretarz stanu USA generał George Marshall.
Plan (uchwalony później jako European Recovery Program) był częścią polityki prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry’ego Trumana, który dążył do powstrzymania rozprzestrzeniania się komunizmu w Europie. Idee komunistyczne miały silniejsze wpływy w krajach, gdzie panowała bieda. Odbudowa gospodarek państw zniszczonych podczas II wojny światowej miała ułatwić przeciwstawienie się komunizmowi.
- Jest rzeczą logiczną, że Stany Zjednoczone powinny uczynić wszystko, co leży w ich mocy, by pomóc w przywróceniu światu normalnego zdrowia gospodarczego, bez czego nie może być mowy o równowadze politycznej i zapewnieniu pokoju - przemawiał stojąc na schodach Memorial Church w Harvard Yard George Marshall. - Nasza polityka jest wymierzona nie przeciwko jakiemukolwiek krajowi czy doktrynie, ale przeciwko głodowi, ubóstwu, rozpaczy i chaosowi. Jej celem powinno być ożywienie gospodarki, tak aby umożliwić powstanie warunków politycznych i społecznych, w których mogą działać wolne instytucje.
Na 12 lipca zaplanowano w Paryżu konferencję, w której miały uczestniczyć państwa zainteresowane udziałem w programie. Zaproszenia trafiły m.in. do Belgradu, Moskwy, Pragi i Warszawy. Jednak na wyraźne żądanie Stalina minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow zabronił krajom satelickim Moskwy udziału w konferencji. W rezultacie premier Józef Cyrankiewicz odwołał udział polskiej delegacji w paryskiej spotkaniu. Oznaczało to, że Polska nie skorzysta z amerykańskiej pomocy.
European Recovery Program, zwany później Planem Marshalla, zapewniał kredyty na towary amerykańskie w kwocie od 1,5 mld do 3 mld dolarów. W sumie, po uchwaleniu 3 kwietnia 1948 przez Kongres Stanów Zjednoczonych planu Marshalla, do Europy w latach 1948-52 wpłynęło 13,5 mld dolarów. Najwięcej na pomocy skorzystały Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy Zachodnie, ale też i Grecja, gdzie udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się komunizmu.
AS