9 sierpnia 1967 r. Wypadek na ORP "Błyskawica"
Siedmiu marynarzy poniosło śmierć w wyniku tragicznego wypadku na ORP "Błyskawica".
Rankiem 9 sierpnia 1967 roku, w trakcie manewrów na morzu, w jednej z kotłowni ORP "Błyskawica" pękł rurociąg parowy. Będąca pod wysokim ciśnieniem para wydostała się na zewnątrz. Zaalarmowana załoga szybko odcięła dopływ paliwa, uchylono również włazy kotłowni i w celu ostudzenia zaczęto polewać ją wodą.
Niestety, w wyniku zdarzenia śmierć poniosło czterech marynarzy. Trzej kolejni trafili do szpitala z bardzo ciężkimi poparzeniami. Pomimo intensywnej reanimacji w gdyńskim szpitalu, nie udało się ich uratować.
W wyniku wypadku zginęli podporucznik Jerzy Malinowski, bosmanmaci Ignacy Kondrat i Kazimierz Marulewski, starsi marynarze Roman Jurczyga, Stefan Kowalczyk, Stefan Lepczyński oraz Edward Stachniuk. Wszyscy zostali pośmiertnie odznaczeni: Malinowski Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast podoficerowie i marynarze Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz zostali awansowani o jeden stopień.
Wybuch w kotłowni był kresem ORP "Błyskawicy" jako okrętu niszczycielskiego. Po wypadku zniszczenia badała specjalna komisja, która egzaminowała m.in. całkowicie zniszczoną instalację parową okrętu oraz inne urządzenia i mechanizmy. Z racji tego, że ORP "Błyskawica" nie nadawał się już do remontu, został przydzielony do obrony przeciwlotniczej i zacumowany w Świnoujściu w ramach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Ostatecznie w 1974 roku wycofana ze służby "Błyskawica" zastąpiła "Burzę" w roli okrętu-muzeum w Gdyni. Rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 22 listopada 1974 roku, z początkiem 1975 roku niszczyciel został skreślony z listy floty.