Reklama

2 lipca 1943. Mord we wsi Majdan Stary

Polscy rolnicy wysiedlani z Zamojszczyzny, zima 1942/1943 /domena publiczna

Pacyfikacja wsi Majdan Stary była jedną z wielu zbrodni, jakich dopuścili się Niemcy i Ukraińcy podczas Aktion Zamość. Ukraińscy ochotnicy nie mieli litości dla cywili.

W ramach Aktion Zamość Niemcy planowali wysiedlić z Zamojszczyzny Polaków, a na ich miejsce osiedlić swoich kolonistów, przede wszystkim volksdeutschów. Pierwszą wieś, Skierbieszów, zaczęto wysiedlać  w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Do końca roku wywieziono ok. 34 tys. Polaków. W sumie wywózki objęły nawet 110 tys. mieszkańców Zamojszczyzny.

Reklama

Na ich miejsce przywieziono 9 tys. kolonistów niemieckich z Besarabii i Ukrainy oraz dalszych 4 tys. osadników z Lotaryngii i Słowenii. A także 7 tys. Ukraińców, których osiedlono w powiecie hrubieszowskim.

Polacy, którzy nie zostali wysiedleni, byli traktowani przez nowoprzybyłych jako tania siła robocza, całkowicie pozbawiona praw. Zdarzało się, że osadnicy siłą zabierali bydło czy wyposażenie gospodarstw. Czuli się przy tym całkowicie bezkarnie.

Takie działania spotkały się z oporem zarówno mieszkańców, jak i podziemia. Partyzanci, przede wszystkim Batalionów Chłopskich, ale także Armii Krajowej i Gwardii Ludowej prowadzili akcje odwetowe, atakując niemieckie linie transportowe i zasiedlone przez Niemców wsie.

W wyniku aktywności polskiej partyzantki, Niemcy tymczasowo zawiesili wysiedlenia. Postanowili, że najpierw uporają się z podziemiem.

Operacja Werwolf

Operacja rozpoczęła się w nocy z 23 na 24 czerwca 1943 roku. Niemcy uderzyli na wsie leżące w gminie Aleksandrów. Mężczyzn najczęściej po prostu mordowano. Kobiety i dzieci wysyłano do obozów przejściowych w Zamościu, Zwierzyńcu i Budzyniu. Tam prowadzono selekcję rasową.

Ci, którzy jej nie przeszli byli wysyłani do obozów zagłady, albo, jeśli byli zdrowi, na przymusowe roboty do III Rzeszy. Dzieci, które przeszły selekcję i zostały uznane za aryjskie były wysyłane do niemieckich rodzin, gdzie miały zostać wychowane na wzorowych Niemców. Z Zamojszczyzny do Rzeszy trafiło w ten sposób 4454 dzieci.

W ramach operacji Werwolf Niemcy i współpracujący z nimi Ukraińcy, spacyfikowali 163 wsie, mordując około tysiąca Polaków. Jedną z tych wsi był Majdan Stary.

Dowiedz się więcej na temat: Zamojszczyzna | II wojna światowa | zbrodnie wojenne | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama