Reklama

"Karol Modzelewski nie pasował do liberalnego trendu"

Karol Modzelewski miał głębokie lewicowe przekonania; był przywiązany do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna – ocenia w rozmowie z PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski. W III RP nie pasował do liberalnego trendu, który przeważył w jego środowisku – dodaje.

"Po pierwsze powiedziałbym, że Karol Modzelewski był człowiekiem mającym głębokie przekonania, a jednocześnie bardzo realistyczne i przekładające się na spokój w jego działaniu. Był dosyć dobrym mówcą, ale nie wiecowym; on nie krzyczał, ale mówił bardzo rzeczowo i konkretnie, i umiał przekonywać. Dlatego też i szersza publiczność, o ile wiem, w 1980 czy 1981 roku, go chętnie słuchała" - powiedział PAP prof. Paczkowski, historyk, ale także działacz opozycji w okresie PRL.

Profesor podkreślił, że Karol Modzelewski miał głęboko lewicowe przekonania. "Miał wiarę i przekonanie do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna, jak równość w dostępie do dóbr, był do tego bardzo przywiązany. I na tym m.in. tle w III Rzeczypospolitej tak jakby się wycofał z czynnego życia politycznego, ponieważ nie pasował do tego liberalnego trendu, który w jego środowisku jednak zdecydowanie przeważył" - tłumaczył historyk.

Reklama

Prof. Paczkowski odniósł się również do pasji Modzelewskiego, którą była historia Polski. "To mogę powiedzieć jako historyk, że był mądrym człowiekiem w sensie profesjonalnym. Był bardzo dobrym historykiem, bardzo rzeczowym, bardzo sumiennym, napisał kilka ważnych rzeczy, m.in. 'Barbarzyńską Europę', która była książką na światowym poziomie, co się w polskiej literaturze naukowej jednak rzadko zdarza, przynajmniej w humanistyce" - ocenił profesor.

Dodał, że Modzelewski był dobrym wykładowcą i nauczycielem akademickim. "Chociaż oczywiście nie byłem nigdy jego studentem" - mówił.

Podsumowując prof. Paczkowski podkreślił, że Karol Modzelewski był "jedną z ciekawszych postaci drugiej połowy XX wieku, w czasie, gdy wypełniał się los Polski".

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie w wieku 81 lat - poinformował w niedzielę wieczorem portal oko.press. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama