Opiekowała się żołnierzami, działała na rzecz kobiet i dzieci. Vera Scantlebury Brown wyprzedziła swoje czasy
Australijska wybitna lekarka, żona i matka. Pionierka i pomysłodawczyni sprawnego systemu opieki nad noworodkami i małymi dziećmi w Australii. Podczas I wojny światowej spiesząca z pomocą rannym żołnierzom. Kim była Vera Scantlebury Brown? Oto jej historia.
Vera Scantlebury urodziła się 6 sierpnia 1889 roku w Linton, mieście znajdującym się w stanie Victoria w Australii. Była córką lekarza George’a Jamesa Scantlebury’ego, który bardzo wiele czasu poświęcił psychiatrii i pomaganiu osobom niepełnosprawnym. W swoim domu założył nawet ośrodek opiekuńczy, w którym potrzebujący mogli otrzymać niezbędną pomoc. Vera od dziecka obserwowała swojego ojca i uczestniczyła w pielęgnowaniu chorych. Bez wątpienia wpłynęło to na wybór jej życiowej drogi.
Vera Scantlebury po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuowała naukę w Toorak College, oddalonym o ponad 200 km od swojego rodzinnego miasta. Pierwotnie była to szkoła tylko i wyłącznie dla chłopców, jednak w 1897 roku została przekształcona w szkołę z internatem dla dziewcząt. Toorak College była małą, kameralną szkołą, jednak mimo to Vera zdobyła tam wystarczająco dużą wiedzę, aby bez problemu dostać się do szkoły medycznej przy Uniwersytecie w Melbourne. Zdobyła tam tytuł magistra w 1914 roku, niedługo przed wybuchem I wojny światowej.
Po ukończeniu uniwersytetu w 1914 roku dr Scantlebury dostała posadę jako lekarz rezydent w szpitalu w Melbourne. Po roku przeniosła się do Szpitala Dziecięcego w Melbourne, gdzie opiekowała się chorymi dziećmi i noworodkami. Z uwagi na wybuch wojny były to dla niej lata ciężkiej pracy. Szpital zmagał się z brakami kadrowymi i innymi trudnościami, które ciężko było rozwiązać przed ukończeniem walk. Mimo to dr Scantlebury wypełniała swoją misję wbrew wszelkim przeszkodom i przez ten czas zdobyła wiedzę, która przydała się jej na dalszych etapach kariery.
W 1917 roku, trzy lata po rozpoczęciu wojny, dr Scantlebury przeniosła się do Anglii, gdzie została włączona w Royal Army Medical Corps. Jest to specjalny korpus Armii Brytyjskiej, którego członkowie mają za zadanie opiekować się żołnierzami i ich rodzinami. Dr Scantlebury dostała posadę asystentki chirurga w londyńskim Endell Street Military Hospital. Była to niezwykła placówka, stworzona na czas I wojny światowej, którą zarządzały i ufundowały wyłącznie kobiety. Powstała ona w miejscu starego przytułku dla bezdomnych. Oficjalnie posiadała 520 łóżek, jednak w razie potrzeby ilość ta była zwiększana tak, aby żaden potrzebujący nie został bez pomocy.
Przez pięć lat swojego istnienia pracujące w niej lekarki, w tym dr Scantlebury, pomogły ok. 26 tys. pacjentom rannych w wyniku działań wojennych. Założycielki - dr Flora Murray i dr Louisa G. Anderson - samodzielnie zbierały fundusze na opłacenie niezbędnego personelu, a także wyposażenia, w tym łóżek czy narzędzi chirurgicznych. Zespół medyczny wykonywał średnio 20 operacji dziennie, w tym u krytycznie chorych, których trzeba było operować natychmiast. Zdarzało się, że liczba rannych żołnierzy przyjmowanych podczas dyżuru nocnego przekraczała 70.