6 grudnia 1971 r. VI zjazd PZPR w kolorze
W Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczął się VI Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej obradujący pod hasłem "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej".
Uczestniczyło w nim 815 delegatów organizacji partyjnych. Gośćmi zjazdu byli m.in. Leonid Breżniew, Gustaw Husak i Erich Honecker. Debata na VI Zjeździe poprzedzona była ogólną dyskusją nad wytycznymi, ustalonymi przez VIII Plenum KC PZPR.
Sprawozdanie z otwarcia Zjazdu było pierwszym kolorowym programem w historii polskiej telewizji. Referaty programowe wygłosili Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz. Wskazywano na potrzebę "dynamicznego rozwoju", potwierdzono realizację planu na lata 1971-75 i konieczność "dalszej budowy socjalizmu w Polsce".
Nowy plan gospodarczy zakładał wzrost dochodu narodowego o 39 proc., produkcji przemysłowej o 50 proc., rolniczej o 20 proc. a inwestycji o 45 proc.
Dokonano poprawek w statucie partii. I sekretarzem pozostał Edward Gierek. Wybrano nowy skład Biura Politycznego z Edwardem Babiuchem, Edwardem Gierkiem, Henrykiem Jabłońskim, Mieczysławem Jagielskim, Piotrem Jaroszewiczem, Wojciechem Jaruzelskim, Władysławem Kruczkiem, Stefanem Olszowskim, Franciszkiem Szlachcicem, Janem Szydlakiem i Józefem Tejchmą.
Zmiany wzmocniły ekipę Gierka opartej głównie na towarzyszach ze Śląska.
AS