W Górnym Egipcie odnaleziono "dom życia". Zbudował go Ramzes II
Francusko-egipski zespół archeologów prowadził wykopaliska na niezbadanym dotąd obszarze Ramesseum — świątyni grobowej Ramzesa Wielkiego. Badaczom udało się zidentyfikować miejsce, w którym znajdowały się magazyny i "dom życia".
W Luksorze, który niegdyś stanowił część starożytnych Teb, mieści się świątynia grobowa Ramzesa II — jednego z najpotężniejszych faraonów Egiptu. Budowla powstała w XIII w.p.n.e. i była częścią większego kompleksu, który jak dotąd pozostawał w dużej mierze niezbadany. Zmienił to zespół francuskich i egipskich archeologów. Podczas prac, badacze odkryli między innymi pozostałości po "dom życia" - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.
Zobacz również: Odkryto grobowiec nieznanego faraona. Naukowcy zaskoczeni
Przez dekady archeolodzy zadawali sobie pytanie, gdzie dokładnie położony był "dom życia", bo to, że istniała świątynna szkoła, nie budziło wątpliwości. Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli pozostałości w postaci przedmiotów służących do nauczania i wprawek w rysunkach. Sam budynek, w którym kapłani nauczali dzieci podstaw pisma, literatury i kultury egipskiej, się nie zachował. "Dom życia" był miejscem, gdzie przyszli kapłani poznawali tajniki wiedzy dostępnej jedynie garstce wybranych. W starożytnym Egipcie pełnił funkcję jednostki dydaktyczno-badawczej, w pewnym stopniu moglibyśmy porównać go do współczesnego uniwersytetu. To tutaj skrybowie pracowali nad przepisywaniem wiekopomnych dzieł, tutaj tworzono biblioteki i archiwa. Cała wiedza starożytnego Egiptu mieściła się właśnie w przyświątynnych "domach życia".
W świątyni tak dużej jak Ramesseum na co dzień mieszkały setki osób, którym należało zapewnić wyżywienie. Najnowsze prace archeologów odsłoniły kuchnię i spiżarnię, gdzie przechowywano miody, oliwę i inne tłuszcze oraz piwniczki na wino.
Dlaczego do tej pory nie znano lokalizacji tych pomieszczeń? Zarówno "dom życia", jak i inne domy w starożytnym Egipcie wykonane były z suszonej cegły — materiału niespecjalnie odpornego na działanie czasu.
Zobacz również: Archeolodzy odnaleźli wyjątkową rezydencję "drugich Aten". Poruszyło ich znalezisko w basenie
W latach 1070 - 664 p.n.e.przypadał w Egipcie tak zwany Okres Przejściowy, były to czas bezkrólewia, gdy władzę w poszczególnych częściach państwa przejęli, a to lokalni watażkowie, a to dotychczasowi namiestnicy, swoje trzy grosze dorzucili też arcykapłani. Brak silnej władzy centralne doprowadził do niestabilności politycznej i chaosu w kraju. W tym czasie zrabowano świątynię grobową Ramzesa II i zamieniono ją w cmentarzysko. Podczas przeprowadzonych niedawno badań archeolodzy odkryli także kilka grobów z tego okresu.
Zobacz również: Archeolodzy w Anatolii odkryli stożkowy przedmiot z otworami. Zaskakujące do czego służył