Papieża wybrano jednomyślnie. Nie zmienił swojego imienia

5 kwietnia 1555 roku rozpoczęło się konklawe, które trwało jedynie 4 dni i co nieczęste w historii kościoła wybrało papieża jednomyślnie. Tylko jeden biskup wskazał innego kandydata — nowy papież. Jednak już niebawem okazało się, że 1555 będzie Rokiem Trzech Papieży.

Do dwóch razy sztuka

Marcello Cervini degli Spannochi był z pochodzenia Włochem, odebrał gruntowne wykształcenie, a następnie rozpoczął pracę w administracji papieża Klemensa II. Po jego śmierci wziął udział w konklawe, które zebrało się w 1550 roku. Już wówczas biskupi chcieli wybrać Marcello na papieża, jednak pech chciał, że Cervini się rozchorował. Wysoka gorączka sprawiła, że musiał opuścić zebranie biskupów, a na tronie piotrowym zasiadł Juliusz III

Po pięciu latach, 23 marca 1555 roku papież zmarł, a konklawe zebrało się powtórnie. Ścierały się na nim dwie opcje: proniemiecka i profrancuska. Ostatecznie grono biskupów zdecydowało, że najlepiej będzie postawić na kandydata neutralnego. I tak kolejną głową Państwa Kościelnego został Marcello Cervini. Konklawe trwało zaledwie cztery dni, biskupi zagłosowali jednomyślnie. Jedynym, który wskazał innego kandydata, był Marcello.

Reklama

Zobacz również: Wierni wybierają papieża. Rzym spływa krwią

Ostatni papież, który nie zmienił imienia

Dla nas, żyjących w XXI wieku, oczywistym jest, że biskup wybrany na głowę kościoła przybiera nowe imię. Jest to rodzaj rytuału przejścia, bo oto zaczyna nowe życie i sposób na wskazanie, jakie idee są mu najbliższe. To rodzaj deklaracji polityki oraz doktryny, którą papież będzie się kierował. W przeszłości nie wszyscy następcy świętego Piotra decydowali się na zmianę imienia, czasem nowy papież postanowił pozostać przy tym, nadamy przez rodziców. Jednak to właśnie w 1555 roku nastąpiła zmiana, Marceli II pozostał przy swoim imieniu i był ostatnim z papieży, którzy się na to decydowali. Od XVI wieku, aż po dzień dzisiejszy biskup wstępujący na tron piotrowy zmienia imię.

Zobacz również: Konklawe do zmiany? Przez lata papieże wprowadzali jedynie małe modyfikacje

Rok Trzech Papieży

Marceli II miał wielkie plany: chciał reformować Kościół i uszczelnić wydatki Stolicy Apostolskie, jednak nie zdołał tego zrealizować. Zmarł w 22 dniu swojego urzędowania, czyli 1 maja 1555 roku. Prawdopodobną przyczyną jego śmierci był wylew

Nagła śmierć papieża w wieku 54 latach wymusiła kolejne konklawe, na którym wybrano papieża Pawła IV. Sytuację, gdy w ciągu roku dochodzi dwukrotnie do konklawe, nazywana jest Rokiem Trzech Papieży, miała ona miejsce 13 razy w ciągu historii kościoła. Po raz ostatni w 1978, gdy trzecim papieżem w roku został Jan Paweł II.

Zobacz również: Szwagierka papieża nie zapłaciła za pogrzeb. Ciało leżało w zakrystii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Historia kościoła | papież
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy