Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Nie było takiego od czasów grobu Tutenchamona

Zespół egipskich i brytyjskich archeologów odnalazł zaginiony grób Totmesa II — ogłosiło w komunikacie prasowym 18 lutego 2025 r. egipskie Ministerstwo Starożytności i Turystyki. Władze kraju mówią o największym odkryciu związanym z pochówkami faraonów od ponad 100 lat.

Zamiast żony, faraon

C4 - taką nazwę nadali archeolodzy grobowcowi, gdy odkryli do niego wejście w 2022 roku. Jak zauważa doktor Mohamed Ismail Khaled, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności Egiptu — naukowcy początkowo sądzili, że grób położony około 2,5 kilometra od Doliny Królów, został przygotowany dla żony jednego z faraonów. Wysnuli takie wnioski, gdyż w pobliżu znajdowały się grobowce żony Totmesa III i inny, przygotowany dla Hatszepsut — żony i przyrodniej siostry Totmesa II. Po śmierci męża Hatszepsut objęła rządy, stając się jedną z czterech kobiet-faraonów (w dodatku najdłużej panującą) co sprawiło, że spoczęła w Dolinie Królów, a jej miejsce w pierwszym grobowcu pozostało puste. 

Reklama

Zobacz również: Archeolodzy w Anatolii odkryli stożkowy przedmiot z otworami. Zaskakujące do czego służył

Fragmenty naczyń ujawniły zaskakującą prawdę

Grób Totmesa II — faraona z XVIII dynastii, który władał Egiptem między 1492 p.n.e. lub 1482 p.n.e. a 1479 r. p.n.e. to pierwszy grobowiec króla znad Nilu odnaleziony przez archeologów od 1922 roku, różni się jednak od odkrycia Howarda Cartera i George’a Carnarvona. W przeciwieństwie do grobu Tutenchamona, grobowiec Totmesa został opróżniony. Pozostały w nim jednak fragmenty potłuczonych, alabastrowych naczyń. To właśnie inskrypcje, które udało się z nich odczytać, wskazały naukowcom, że oto stoją w ostatnim zaginionym grobowców faraona z XVIII dynastii.

Doktor Piers Litherland, kierownik brytyjskiej misji w Egipcie zwrócił uwagę na prostotę architektoniczną grobowca, co było charakterystyczne dla następców faraona. Zdaniem archeologa to Hatszepsut odpowiadała za pogrzeb i grobowiec Totmesa II.

Wnętrze grobowca Totmesa II

Wewnątrz budowli archeolodzy odnaleźli zaprawę murarską z pozostałościami inskrypcji wykonanych niebieską farbą, oraz żółtych malowideł gwiazd. Badacze odkryli także fragmenty Amduat (egip. Imi-dwat) - Królewskich Ksiąg Grobowych, których tytuł na język polski można przetłumaczyć jako "To, co jest w Podziemiu (Zaświatach)". Mają być one dla zmarłego swoistą mapą zaświatów. Naukowcy nie znaleźli jednak wyposażenia grobowego, ani mumii Totmesa II, gdyż tę odkryto w Deir el-Bahari Cachette jeszcze w XIX wieku. Dlaczego została zabrana z miejsca wiecznego spoczynku? 

Zobacz również: Tajemnicze tunele ze szkicu Leonarda da Vinci. Naukowcy potwierdzili ich istnienie

Gdzie podziało się wyposażenie?

Archeolodzy w grobie Totmesa II odnaleźli ślady świadczące o powodzi, która nawiedziła Egipt niedługo po śmierci faraona. Woda dostała się wówczas nawet do komnaty grobowej, mocno uszkodziła budowlę, toteż wymaga on wykonania wielu prac konserwacyjnych i renowacyjnych. Zdaniem badaczy to właśnie podczas powodzi przeniesiono sarkofag i wyposażenie grobu. Dokąd? Na to pytanie naukowcy będą chcieli poznać odpowiedź dzięki dalszym badaniom. 

Zobacz również: Buntownicza siostra Kleopatry. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia



INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy