Tu sięgają korzenie Aleksandra Wielkiego. "Takie odkrycie zdarza się raz w życiu"
Starożytne pozostałości w pobliżu wsi Crnobuki w Macedonii nie były dla archeologów zaskoczeniem. Odkryto je jeszcze w 1966 roku. Do tej pory sądzono jednak, że są to ślady dawnego obozu wojskowego, tymczasem najnowsze badania wskazują, że mieściła się tu dawna stolica zapomnianego kraju, gdzie urodziła się babka Aleksandra Macedońskiego.
W 2023 roku zespół archeologów przeprowadził padania lidarowe z wykorzystaniem dronów wyposażonych w lasery. Pozwoliło to stworzyć mapę topografii stanowiska, na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że miejsce, które od 1966 roku uważano za obóz wojskowy, było w rzeczywistości sporych rozmiarów miastem. Zapadła decyzja o wykopaliskach. Na podstawie dotychczasowych odkryć, prowadzący badania profesor Nick Angeloff z Kalifornijskiego Uniwersytetu Politechnicznego Humboldt (Cal Poly Humboldt), podejrzewa, że była to stolica zapomnianego dziś kraju.
Zobacz również: Archeolodzy odnaleźli wyjątkową rezydencję "drugich Aten". Poruszyło ich znalezisko w basenie
W oświadczeniu wydanym przez Cal Poly Humboldt czytam, że archeolodzy odkryli akropol liczący niemal trzy hektary, warsztat tekstylny oraz pozostałości budowli, która mogła być antycznym teatrem. Nie ma wątpliwości, że w osadzie istniał teatr, gdyż znaleziono bilety wstępu do niego wykonane z gliny. Oprócz tego badacze odkryli monety, ceramikę, elementy gier oraz narzędzia służące do wyrobu tekstyliów.
Początkowo badacze zakładali, że miasto powstało za czasów Filipa V, a więc w latach 221 - 179 p.n.e. Tymczasem najnowsze odkrycia wskazują, że jest ono o wiele starsze. Monety odnalezione na stanowisku archeologicznym datowane są na 325 i 323 r.p.n.e. Co wskazuje na zasiedlenie tego terenu za czasów Aleksandra Wielkiego. Mało tego, odnaleziono tu również topory i fragmenty ceramiki, które wskazują na obecność ludzi jeszcze w epoce brązu, czyli między 3300 a 1200 r.p.n.e.
Zobacz również: W Górnym Egipcie odnaleziono "dom życia". Zbudował go Ramzes II
Jeśli przepuszczenia badaczy się potwierdzą, to odkryto właśnie miejsce narodzin babki Aleksandra Wielkiego od strony ojca, czyli Eurydyki I. Była ona córką Sirrasa — władcy Elimei i nieznanej z imienia córki Arrabajosa I — króla Linkos (lub Linkestis). Królestwa Elimei i Linkestis położone były w górnej Macedonii i musiały borykać się z zagrożeniem ze strony starożytnego królestwa Macedonii. Wszelkie walki zakończył mariaż Eurydyki I i Amyntasa III z rodu Argeadów. Z tego związku zrodził się Filip II, który wcielił Linestis do Macedonii około 350 r.p.n.e. Najnowsze badania wskazują, że za czasów jego syna — Aleksandra Wielkiego oraz w czasach rzymski miasto nadal pełniło funkcje ważnego ośrodka.
"Takie odkrycie zdarza się raz w życiu" - mówi Angeloff i dodaje, że wykopaliska pozwalają spojrzeć na "złożone sieci i struktury władzy starożytnej Macedonii, zwłaszcza biorąc pod uwagę położenie miasta wzdłuż szlaków handlowych do Konstantynopola".
Zobacz również: Jeszcze 3 tysiące lat temu większość Europejczyków miała ciemną skórę