Czy średniowieczne zbroje były kuloodporne?

Średniowieczne zbroje zaprojektowano, by chroniły przed mieczami, toporami czy lancami, czyli najpopularniejszymi narzędziami walki tamtych czasów. Czy metalowy pancerz mógł chronić skutecznie także przed pociskami?

Rycerz vs broń palna

Kiedy myślimy o średniowieczu, to przed oczami naszej wyobraźni pojawiają się głównie rycerze w zbrojach walczący przy pomocy mieczy, lanc czy toporów. I jest to ze wszech miar słuszne założenie. Jednak wieki średnie to ponad 1000 lat historii ludzkości. W tym czasie Europa poznała proch i opracowała broń palną. Pojawiła się ona w XIV wieku. Dochodziło zatem do sytuacji, gdy na polu bitwy średniowieczni rycerze musieli stawiacz koła kulom wystrzeliwanym z prymitywnych wersji pistoletów. 

Zobacz również: Kąpano się tylko wówczas, gdy zalecił je lekarz. Wierzono, że powodowały głupotę i niechciane ciąże

Reklama

Czy średniowieczne zbroje chroniły przed pociskami?

Pytanie: czy średniowieczne zbroje były kuloodporne, zadał portal Live Science profesorowi historii na Uniwersytecie Central Arkansas, Rogerowi Pauly’emu. Ekspert zauważył, że wiele zależało od rodzaju zbroi, tego czy była nowa i zadbana oraz od rodzaju broni palnej. Swoją wypowiedź historyk skwitował stwierdzeniem: "Podejrzewam, że większość pistoletów (z tamtego okresu) miałaby trudności z przebiciem się przez pierwszorzędny pancerz".

Zobacz również: "Napoleona traktował Polaków jak mięso armatnie? Owszem"

Średniowieczny wyścig zbrojeń

Jednocześnie profesor Pauly zauważył, że: "Epoka późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności, od około 1380 do około 1600 roku, była świadkiem czegoś w rodzaju wyścigu technologicznego pomiędzy rusznikarzami i płatnerzami" - powiedział historyk i wyjaśnił: "Gdy broń weszła na scenę, twórcy zbroi zaczęli wytwarzać mocniejszą i bardziej wyrafinowaną zbroję. Rusznikarze z kolei opracowali techniki zwiększające prędkość wylotową, zasięg, moc itp."

Nie zmienia to faktu, że broń palna z tego okresu dopiero raczkowała. Kule (bo pierwsze pociski miały obły kształt, stąd nazwa) wylatywały z lufy z dużo mniejszą prędkością, siła uderzenia w cel była także o wiele mniejsza, toteż zbroja mogła skutecznie chronić życie rycerza. 

Zobacz również: Tajemny rytuał inicjacji. Nowe odkrycie w Pompejach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia powszechna | Średniowiecze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy